PVC ZEMİN KAPLAMA BAKIM & MONTAJ TALİMATLARI

Pvc Zemin İncelenmesi, Hazırlanması Ve Montaj Koşulları

Döşeme zeminini incelerken aşağıdaki konulara dikkat edilmeli ve alt zemin bu maddelere uygun şekilde hazırlanmalıdır.

1- Zeminin yüzeyi düz, kuru, temiz, çatlaksız ve gözeneksiz olmalıdır.

2- Döşeme zemininde boya, wax, cila, yağ, solvent, vernik, macun, yapıştırıcı, ağır yabancı madde veya kalıntıları olmaması gereklidir.

3- Döşeme yapılacak olan zemin ile diğer zeminler arasındaki geçiş noktalarında istenmeyen yükseklik farkları olmamalıdır. Zeminler arası olası kot farklılıkları mihengir yardımı ile ölçülebilir.

4- Çalışma yapılacak olan mekânın sıcaklığı ve nemi değişken mi yoksa standartlar içinde mi kontrol edilmelidir.

5- Döşenecek olan zeminde yerden ısıtma sistemi var ise ısıtıcının sıcaklığı kontrol edilmeli, zemindeki sıcaklığın Pvc zeminin uygulama sıcaklığına uygun ve zeminin üzerine döşeme yapılmasının uygun olduğunu gösteren bir ısıtma sistemi tutanağının mevcut olması gereklidir.

6- Döşeme yapılacak zemin; yükseltilmiş veya çelik konstrüksiyon katlarda ise alt yüzeyin hava dolaşımına maruz kalıp kalmadığı kontrol edilmedir.

7- Zemindeki olası eğriliklerin 2 mm’den (bir çelik cetvelle ölçülmek suretiyle) fazla olmadığından emin olunmalıdır.

8- Pvc zemin kaplamanın kusursuz biçimde döşenmesi için en az 18°C’lik bir ortam sıcaklığı ve en az 15°C’lik bir taban sıcaklığı ile %70’in altında bir bağıl nem gereklidir. Her durumda, devam etmeden önce zeminin nem oranını ölçünüz. Emin değilseniz mutlaka bir uzmana danışınız.

9- Sadece ortam sıcaklığı değil, zemin kaplaması ile astar ve yapıştırıcının sıcaklıkları da en az 18°C olmalıdır.

10- Dökme asfalt hariç tüm zeminler, belirli bir maksimum kabul edilebilir nem oranına sahiptir, (yapısal nem oranı olarak da bilinir.) Nem oranını belirlemek için güvenilir araçlardan biri olan CM ünitesi kullanılabilir. Ölçülen değerler yazılı olarak müşteriye bildirilmelidir.

11- Yerden ısıtmalı zeminlerde, nem oranını ölçmek için zeminde delik açılmasını gerektiren yöntemler kullanılmamalıdır. (Örn. CM ünitesi). Delikler ısıtma sistemine zarar verebilir. Yerden ısıtma tesisatı bulunan yerlerde genellikle çalıştırma talimatı veya bir ısıtma protokolü bulunur. Bunlara uyularak nem oranının ölçümü kolaylıkla yapılabilir.

12- Yüzey kalitesinin kontrol edilmesi montaj yapan kişinin sorumluluğundadır. Yüzey kalitesi döşemeye uygun değil ise uygun hale getirilmeden montaj yapılmamalıdır.

Yerden ısıtmalı Sistemler İçin Zemin Şartı

1- Yerden ısıtmalı zemine döşeme yapılması halinde; zeminin üzerine döşeme yapılmasının uygun olduğunu gösteren bir ısıtma tutanağının mevcut olması gerekir. Burada EN 1264-2’de (Yer Kaloriferi Sistemleri ve Bileşenleri) belirtilen esaslara uyulmalıdır.

2- Yerden ısıtmalı zemine döşeme yapılır iken, yerden ısıtma sisteminin sıcaklığı 18°C ile 22°C arasında olmalıdır. Isıtma yapılan aylarda yer kaloriferi döşeme işlemi yapılmadan en az 72 saat önce, döşeme işleminin yapıldığı sırada ve döşeme yapıldıktan sonra da en az 72 saat boyunca 18°C ile 22°C arasında çalıştırılmalıdır. Hızlı ya da belirgin sıcaklık değişiklikleri birleşme yerlerinde açılmalara ve kalkmalara yol açabilir.

3- Döşeme ve bekleme sürelerinin tamamlanmasının ardından normal kullanım sırasında azami sıcaklık 27°C’yi geçmemelidir.

Pvc Kaplama İçin Alt Zemin Düzgün Değilse Yapılması Gereken Ön İşlemler

Döşeme zemini düzgün değil ise astarlanmalı ve düzeltilmelidir. Zemin düzleştirilmezse, alt zemindeki en küçük bir eğrilik bile göze çarpar. Dilerseniz konuyla ilgili olarak yapıştırıcı veya astar tedarikçinize başvurabilirsiniz. Astarlar ve düzleme bileşikleri, imalatçının verdiği talimatlar doğrultusunda uygulanır. Bu, döşemenin alt zemine kalıcı olarak tutunmasını sağlar, çatlamaları önler ve yeterli düzeyde basınç dayanımı temin eder. Yuvarlanan yükler için düzleme bileşiğinin minimum kalınlığı 1,5 ile 2 mm’dir. Dispersiyon yapıştırıcılar kullanıldığında emici olmayan yoğun alt zeminler yeterli kalınlıkta (en az 2 mm) düzleme bileşeni ile düzleştirilmelidir.

Montajdan Önce Ortam Koşulları ve Ortam İklimine Alıştırma

1- Pvc zemin kaplama döşeme yapılmadan döşenecekleri odada en az 24 saat boyunca, küçük istifler halinde bekletilmelidir. Dry-Back ise kullanılacak olan tutkal malzemesi ve döşeme malzemesi ile aynı zamanda ortama konularak 48 saat bekletilmelidir.

2- İdeal oda sıcaklığı yaklaşık 18°C olup, havadaki nem oranı %70’i aşmamalıdır. Böylece PVC’ler oda sıcaklığına ve ortam koşullarına uyum sağlayacaktır. Bu koşullar mevcut değilse montaj sürecinde çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir. Sıcaklık çok düşük ve/veya nem oranı yüksekse zemin kaplamasının montajı zorlaşır ve yapıştırıcının tutma gücü zayıflar.

3- Ortam iklimine alıştırma sırasında Pvc malzemelerinin yatay ve düz bir zemin üzerinde olmalarına özen gösterilmelidir, böylece deformasyonların oluşması önlenir.

4- Pvc zemin kaplama malzemelerinin ortam iklimine yeterli süre alıştırılmaması ya da yanlış yapıştırıcılar kullanılması halinde ürünler arasında aralıklar oluşabilir.

Vinil Lvt Döşeme Planı

LVT zemin kaplamaları paralel, dikey ya da eğri biçimde döşenebilir. LVT zemin kaplamalarının montajı sırasında fire ve parça kesme mecburiyetini en aza indirmek için zemin kaplamasını oluşturan döşeme parçalarını, dokuları eşleyecek şekilde yerleştiriniz. Montaja başlamadan önce; yer döşemelerini döşenecek alan içerisinde nasıl yerleştireceğinize dair bir yerleşim planı çizmeniz önerilir.

Pvc Zemin Malzemelerinin Döşenme Yönü

Pvc zemin kaplamaları serilerine bağlı olarak, döşeme parçalarının bir kısmı veya çoğu üzerinde döşeme yönünü gösteren işaretlerle gelir. Zemin kaplamasının arkasındaki bir ok işareti, kaplamanın hangi yönde döşeneceğini gösterir. Mekân büyüklüğüne ve geometrisine bağlı olarak zemin kaplama elemanlarının yönünün belirlenmesi, yani döşenmesi gerekir. Burada tüm kaplama elemanlarının aynı yöne bakmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Eğer oluşturmak istediğiniz şekil veya desenler bu yön işaretine uymamanızı gerektiriyorsa parçayı bu işaretlerde gösterilenden farklı yönlerde de döşeyebilirsiniz. Döşemelerin kullanılacak alanının giriş ve ışık yönüne doğru döşenmesi tavsiye edilir.

Pvc Zemin Kaplama Kesmesi Nasıl Yapılır ?

Pvc yer kaplamaları birbirine tam uyacak biçimde kesilmelidir. Kesim işlemi için trapez biçimli döşeme bıçağının, kollu kesme tezgâhının, alt kenar kesme ve kopartma araçlarının, çelik cetvelin hazır bulundurulmasını öneririz.

Temizlik Ve Bakım

Pvc zemin ürünlerin üst yüzeyi dayanıklı bir poliüretan üst kaplama ile donatılmıştır. Bu koruyucu donanım; hem nakliye sırasında da koruyucu bir görev üstlenir hem de döşeme sırasında ve sonrasında hasarlara, kirlenmelere ya da leke oluşturabilecek maddelere karşı koruma sağlar. Döşeme işleminin ardından döşeme bitimi temizliğinin yapılması gerekir. Kullanım sırasında ise elektrikli süpürgeyle toz alımı yapıldıktan sonra, esnek zemin kaplamalarına uygun temizlik maddesi ile silerek temizlik yapılabilir.

Koruyucu Bakım

1- Kapı girişlerinde lastikten üretilmemiş, dayanıklı paspaslar kullanmaya özen gösterin; böylece iç mekâna büyük miktarda kirin ulaşması önlenecektir.

2- Mobilyaların ve sandalye ayaklarının altına sivri kenarları bulunmayan uygun altlıklar koyun. Büro koltuklarının esnek zemin kaplamalarının üzerinde kullanılabilmesi için EN 12529 standardında öngörülen W tipi tekerleklere sahip olması gerekir. Bunlar açık renkli, belirtilen ebatlara sahip, yumuşak rulo tekerleklerdir.

3- Zemininizin güzel görünümünü sürekli koruyabilmesi için (haftada en az bir kez) nemli paspasla silinmesi gerekir. Temizlik aralıkları kullanım sıklığına ve mevcut kirlilik oluşumuna göre değişir.

4- Aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanmayın. Bunlar yer kaplamasına zarar verebilir. Yetkili satıcınız aracılığıyla talepte bulunmanız halinde, size temizlik malzemelerine ilişin bir tavsiye listesi gönderilebilir.

5- Sivri pençelere sahip ev hayvanları kaplama yüzeyinde çizilmelere yola açabilir.

6- Sivri ve / veya metal topuklu ayakkabılar zemin kaplamasına zarar verebilir, lütfen buna dikkat ediniz.

7- Yer kaplamasının uzun süreli ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmasını önleyiniz. Güneş ışıklarının güçlü olduğu saatlerde perde ya da güneşlik kullanarak güneş ışınlarının doğrudan yer kaplamasına vurmasını en aza indirin. Zemin kaplaması türlerinin çoğu doğrudan güneş ışınlarına maruz kaldığında renk değişimlerine eğilimlidir. Bunun dışında; yüksek sıcaklıklar LVT’lerin kalitesini olumsuz etkiler.

Zemin Kaplama Düzenli Bakımı Nasıl Yapılır?

1- Gıda maddesi lekeleri mümkün olduğunca çabuk biçimde uygun bir temizlik malzemesiyle silinmek zorundadır (temizlik malzemesi tavsiyelerini dikkate alın!). Temizlik ve bakım için asla aşındırıcı maddeler kullanmayın (ovma tozu, arapsabunu, çamaşır suyu, aseton, alkol, porçöz, cila mumu vb. çözücü maddeler).

2- Sıvı izleri esnek zemin malzemelerine uygun bir temizlik malzemesiyle kolayca temizlenebilir.

3- Yapışmış kirler temizlenirken; esnek zemin malzemelerine uygun, tavsiye edilen, bir temizlik malzemesi ya da bakım malzemesi silme suyuna eklenmelidir. Temizleme sıklığı kirlenme derecesine göre ayarlanmalıdır.

4- Pvc zeminleri döşenmesinin ardından, döşeme sırasında oluşan kirlenmenin temizlenmesi gereklidir. Zemin kaplamasında derin çiziklerin oluşması halinde söz konusu parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

Pvc Nedir ? Zemin Kaplamada Etkin Rolü Nedir?

PVC (Vinil) doğal olmayan sentetik bir plastik türüdür. Klor ve etilenden (ham petrol ürünü) imal edilir. İşlendiklerinde, genellikle vinil olarak adlandırılan Polivinil Klorür (PVC) maddesi oluşturmak üzere birleştirilir. Mevcut olan ürünlerden daha dayanıklı ve daha uygun maliyetli bir malzeme geliştirmek isteyen bilim adamları, 1920’li yıllarda bu malzemeyi icat etmişlerdir.

PVC zemin kaplama, zemin kaplama sistemlerinde en yaygın uygulamalardan biridir.

PVC zemin kaplama, “dayanıklılık” özelliği ile ön plana çıkan bir malzemedir. Bu sebeple çok sık talep edilen bir yer kaplama malzemesi olma niteliği taşır.

Fiyat olarak değerlendirildiğinde, diğer zemin kaplama malzemelerine göre oldukça avantajlı fiyatlarıyla da ön plana çıkmaktadır.

PVC zemin kaplamanın avantajlarını daha iyi bir şekilde anlayabilmemiz bakımından malzeme yapısını incelememiz gerekiyor. Bu doğrultuda bu modelin %100 PVC malzeme içeriğine sahip olduğunu belirtmeliyiz. Bu da PVC zemin kaplamanın bazı önemli avantajlara sahip olmasını sağlamaktadır.

Dolayısıyla da PVC zemin kaplama;

  • Sıvıya karşı dayanıklılık göstermektedir. Bu da, herhangi bir şekilde sıvının PVC zemin kaplama ile temasında, sıvının malzeme içeriğine geçmemesi, zeminde kalması ve dolayısıyla da zeminin daha kolay temizlenebilir olması anlamına gelmektedir.
  • Sıvıya ve benzeri etkileşimlere karşı dayanıklılık gösteriyor olması sebebiyle, herhangi bir şekilde kabarması da söz konusu değildir.
  • Yine sıvı ve diğer hijyenik olmayan etkileşimler neticesinde, malzemenin küflenmesi veya farklı şekillerde rutubet barındırması söz konusu olmaz.
  • Yanmaz bir malzeme yapısında olması nedeniyle, PVC zemin kaplama ürünleri dünya piyasasında oldukça fazla talep görmektedir.
  • Özellikle de ticari faaliyet alanlarında kullanıma uygun bir zemin kaplama modeli olması ile her daim tercih sebebidir.

Sonuç olarak; PVC zemin kaplama pek çok kullanım senaryosunda dayanıklılık göstermektedir. Bu özelliği ile pek çok ortamda başlıca tercih sebebidir. Modern, estetik ve oldukça kaliteli yapısı ile pek çok ticari ve özel alanlarda başlıca tercih edilen zemin kaplama çeşitleri arasında gelmektedir.

%100 PVC malzeme ile anti-bakteriyel bir zemin ve aynı zamanda modern bir dekorasyon için ilk adımı atmak için firmamız web sitesi dâhilinde sizlere sunduğumuz modelleri inceleyebilir, tercihinizi doğrultusunda ürün talebinde bulunabilirsiniz.

Vinil Ve Linolyum Nedir?

Çevre duyarlılığının artması ile birlikte linolyum zeminlere olan ilgi artıyor.Vinil ve linolyum farklı zemin malzemeleridir ancak ikisi de esnek bir malzemedir.Kurulumu kolaydır.Plakalar,fayanslar ve sac formları ile gelir.Neme karşı son derece dayanıklılardır.Doğal malzemelerle yapılır.Anti-statik yapısı olduğu için toz ve kir oluşumunu önler.Kurulumunda özel bir araç gerektirmez.

Pvc Zemin Kaplama Uygulama Sonrası Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  • Belli aralıklar ile düzenli olarak bakım yapılmalıdır.
  • Nemli mop ile günlük veya haftalık olarak zemin yüzeyine belirli oranda detarjan ile uygulama yapılabilir.
  • Zemine kalıcı batma etkisi yapan araç gereçler belirli aralıklar ile yerleri değiştirmesi tavsiye edilmektedir.
  • Üst yüzeyinde çok fazla aşınma durumunda yılda 1 veya 2 defa cila uygulaması yapılabilir

Homojen Pvc Döşeme

Homojen vinil kaplama, canlılık ve renk derinliği sunan tek bir katmandan yapılmıştır. 2 m genişliğinde bir rulo ürün olması nedeniyle, hiçbir ek yeri azalmaz ve bu sayede kolayca temizlenebilir. 4dB darbe sesini emer ve sınıflar ve kütüphaneler için mükemmel bir akustik kurulumdur. Ürünler çeşitli renklerdedir, böylece tasarımlar yapılabilir ve aynı zamanda farklı alanları ayırmak için farklı renk paletleri kullanılır.

Homojen vinil zeminler yoğun trafiğe dayanacak şekilde yapılmıştır. Ticari ve endüstriyel uygulamalar için bakımı kolay ve en uygun olandır.

Öte yandan, heterojen döşeme, çeşitli tasarım olanaklarına sahip çok çeşitli güzel desenlerden oluşan çok katmanlı bir döşemedir. Bu özellik, doğal döşeme malzemelerinin bir görünümünü verir. Heterojen zemin kaplamaları aynı zamanda düşük bakım maliyeti de sunar; bu da ev sahibi, okul, sağlık kurumları vb. İçin temel seçimdir.

Heterojen Pvc Döşeme

Diğer döşeme malzemeleriyle karşılaştırıldığında, hem vinil homojen hem de heterojen döşeme, uygun maliyetli çözümlerdir ve inanılmaz derecede lekeye karşı dirençlidir. Yukarıdaki avantajlar, bu iki tip vinil döşemeyi yoğun trafik alanları için mükemmel bir seçim haline getirmektedir. Kaliteli vinil zemin kaplamaları sayesinde hem işlevsel hem de modern olan mükemmel ortamı yaratabilirsiniz. Ayrıca vinil heterojen yer döşemesinin birçok seçeneği ve yararı vardır ve değişken kalınlıkta gelir. Ayrıca laboratuvarlar, mutfaklar ve banyolar gibi yüksek neme sahip alanlarda da renklendirilmiş ve kullanılır. Bu döşeme seçeneği, özellikle çocuklar veya evcil hayvanlar varsa, evler için de en iyi çözümdür.

Vinil heterojen döşeme ayrıca mükemmel akustik performans ve benzersiz ses azaltma özellikleri sağlar, çünkü duvardan duvara uygulanabilir. Lavabolar, duşlar, yüzme havuzları, su sıçrama alanları vb. Gibi ıslak alanlarda, vinil zeminler sert bir kavramada yürürken rahatlık sunar. Heterojen Vinil Yer Döşemesi, özellikle eğitim sektörlerinde yoğun trafik alanlarına teknik çözüm sağlayan ergonomiktir. Renkleri ve tasarımları karıştırıp eşleştirin, daha az stres ve zorlanma ile akustik bir his sağlar.

Vinil heterojen döşeme, hem konut hem de ticari amaçlar için uygundur. Herhangi bir beceri olmasa bile kolayca kurulabilir, ancak daha lüks ve karmaşık formlar için profesyonel hizmetler daha tavsiye edilir. Vinil yer döşemesi, yüzlerce renk, desen ve desen arasından seçim yapabileceğiniz birçok üretici tarafından tasarlanıp üretilmektedir.

Pvc zemin kaplamalarımız, çok sayıda uygulamada zeminlere karakter ve stil katar. Zorlu, hijyenik sağlık ortamlarında, esnek, çok amaçlı modern kamu binalarında veya eğitim tesislerinde ve dayanıklılığın ve rengin önemli olduğu alanlarda.