SIKÇA SORULAN SORULAR

PVC Nedir?

PVC, polivinil klorür olarak petrol türevi şeklinde elde edilen ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan malzemedir. PVC deyince aklımıza kapı ve pencere sistemleri gelse de bu malzeme nitelik olarak kaplama alanlarında da kullanılmaktadır. Pvc zemin kaplama da kullanılmaktadır.

Günümüzde PVC zemin Kaplama evlerde, iş yerlerinde, okullarda, spor salonlarında, konferans salonlarında, üniversitelerde, hastanelerde ve sair hizmet alanlarında da özellikle tercih edilmektedir. Birtakım avantajlara sahip olması ve maliyetinin ortalama bir değerde bulunması tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır.

Herhangi bir zeminin sağlıklı olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla zemin kaplama işleri yapılmakta ve böylece amaca uygun bir zemin elde edilerek birtakım faaliyetler kolaylıkla zaman ve enerji kaybı yaşanmadan yapılabilmektedir.

pvc zemin kaplama kullanım alanları – Sanat Zemin

PVC Zemin Maliyeti Nedir?

Zemin kaplama alanında birçok malzeme kullanılabilmektedir. Bunlar, linolyum, PVC, karo, epoksi, yün, parke, cam, kauçuk ve mineflo türü malzemeler şeklinde sıralanabilir. Fakat en çok terci edilen ve maliyet bakımından ucuz olan PVC zemin döşemesi sistemleri müşteriler tarafından tercih edilmektedir.

Özellikle süpürgelik yapımında ve spor zeminlerine alternatif olarak, üniversitelerde ve hastanelerde çeşitli gerekli alanlarda tercih edilerek sağlıklı, kullanışlı, leke tutmaz, kolay temizlenebilen, anti bakteriyel ve anti alerjik özellikleri bulunmaktadır.

PVC Zemin Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zemin kaplama alanında kullanılan malzemelere göre fiyat, hizmet, kullanım, süreklilik bakımından bazı avantajlar meydana gelmektedir. Bu avantajlar PVC yer kaplama hizmetlerinde de geçerliliğini korumaktadır. Zemin kaplama en çok sağlık açısından tercih edilmektedir.

Bir alanda PVC zemin kaplama malzemelerinin kullanılması kullanışlılık, sağlıklı olma, kolay temizlenme, uzun ömürlü olma, anti alerjik olma, leke tutmama gibi avantajları da beraberinde getirmektedir. Bununla beraber maliyetinin düşük olması ve her alanda kullanılabilmesi de önemli bir avantaj olarak değerlendirilmektedir.

 • Antibakteriyel,Antistatik ve Antifungal özellikte
 • İnsan sağlığına zararlı ağır metaller içermez(Crom6,Civa ve Kadminyum)
 • Islak ve eğimli ortamlarda kaymazlar
 • Bakım ve temizliği kolaydır
 • Kimyasallara karşı dayanıklıdır
 • Rutubet ve küflenmeye karşı dayanıklıdır
 • Yoğun yaya trafiği başta olmak üzere bir çok alanda dayanıklılık testleri mecvuttur

Pvc Zemin Kaplama çeşitleri nelerdir?

Pvc yer döşemesi olarak; Heterojen Pvc Zemin ÜrünlerHomojen Pvc Zemin Ürünler,Spor Pvc Zemin Ürünler ,Lvt (Luxury Vinyl Tile) Pvc Zemin Ürünler ve İletken (Conductive) Pvc Zemin Ürünler olarak sınıflandırabiliriz.

Günümüz zemin kaplama sınıflarında olmazsa olmazlar arasında Hijyen önemli bir yer tutmaktadır.Bu yüzdendir ki;Hastane,Ev,Ofis,Yaşlı bakım evleri,Yurtlar,Kreşler ve Restaurantlar için ideal ve aranan bir zemin kaplama çeşitidir.

Linolyum Nedir?

Zemin kaplama alanında günümüzde pek çok malzeme kullanılmaktadır. Bunlar dayanıklılık, süreklilik, kolay döşeme bakımından tercih edilen malzeme türü ve kalitesine göre değişmektedir. Linolyum da bir zemin kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Zemin kaplama malzemesi olan linolyum, keten yağı ve mantar tozunun karıştırılarak sıvanması yoluyla elde edilmekte ve uygulanmaktadır. Halk arasında muşamba olarak da bilinmekte ve zemin kaplama alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Linolyum Nerelerde Kullanılır?

Zemin kaplama alanında, epoksi, kauçuk, tarlatan, keçe, parke, cam, PVC gibi malzemelerin yanı sıra bir de linolyum kullanılmaktadır. Muşamba olarak da bilinen bu malzeme daha çok okul, hastane, kültür merkezleri, yemekhaneler, kütüphaneler gibi yerlerin zeminlerinde kullanılmaktadır.

Zemin kaplama malzemesi olarak linolyum, kolay döşenir, leke tutmaz, kolay temizlenir, anti alerjik özelliklere sahiptir. Bu avantajlar malzeme olarak linolyumun öne çıkmasını sağlamaktadır. Hemen her alanda kullanılmaktadır. Temiz bir ortam oluşturması ve kolay temizlenmesi nedeniyle tercih edilen bir üründür.

Maliyet bakımından ucuz olan linolyum, malzeme kalitesi ve ürün çeşitliliği bakımından oldukça fazla alternatif sunmakta ve kendine göre bir piyasa oluşturmaktadır. Sıcak temasa elverişli olması, ayak sesini emmesi, elastik ve aşınmaya dayanıklı olması da en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.

Linolyum Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin kaplama işleri, oldukça kapsamlı olarak yapılmaktadır. Bu alanda endüstriyel ilaçlar, yapıştırıcılar, parlatıcılar, kesiciler de kullanılmaktadır. Epoksi, PVC, kauçuk, parke, cam, linolyum gibi kaplama malzemeleri için de bu endüstriyel ilaçlar tercih edilmektedir.

Ruloların iklim şartlarına  uygun olarak oda sıcaklığında bir gün veya  daha uzun olmak şartıyla bekletilmesi, sıcaklık, nem oranlarının ölçülmesi ve gerekli ilaç ve yapıştırıcıların kullanılması yoluyla linolyum kaplama faaliyeti dikkatli ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Linolyum içeriğinde bulunan madde ve oranları;

 • %28 Odun unu ,Mantar unu,
 • %15 Kireçtaşı (Kalsiyum Karbonat)
 • % 7 Alüminyum Hidroksit (kayadan çıkarılan mineral)
 • %0,5 Sabitleyici (ısı ve ultraviyole ışık etkilerini önler)
 • % 8 Doğal jüt taban. (jüt bitkisinin sapından elde edilen lif)
 • % 5 Çam ağaçlarının reçinesi
 • % 5 Titanyum Dioksit (beyazlatma için kullanılan mineral)
 • %0,5 Doğal pigmentler
 • %31 Keten tohumu yağı

Linolyum Zemin Kaplama Avantajı

 • Doğal Linolyum tamamen ekolojik,% 100 biyolojik olarak parçalanabilir bir malzemedir;
 • Esneklik – linolyum esnek bir döşeme malzemesidir, yani bir yastık ya da “ver” anlamına gelir. Bu, özellikle mutfak gibi çok fazla durduğunuz yerlerde, daha konforlu bir zemin sağlar.
 • Dayanıklı – Linolyum döşemenin özellikleri, dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen onu dayanıklı bir döşemeye dönüştürür. İyi bakımlı bir muşamba zemin, bir ya da iki vinil zemin kaplamasıyla uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Anti-Bakteriyel – keten tohumu yağının sürekli oksidasyonu bakterilerin çoğalmasını zorlaştırır. Bu, mutfak ve banyo gibi bakterilere daha yatkın yerler için iyi bir seçimdir.
 • Anti-Statik – linolyumun anti-statik özellikleri, zeminde yürüdükten sonra ışık anahtarına çarpmanıza engel olur. Bu kullanışlı özellik, tozun yüzeye statik bir yükten “manyetik olarak” bağlanmaması nedeniyle linolyumun temizlenmesini de kolaylaştırır (sadece televizyon ekranınızın tozları nasıl çektiğini hatırlayın).
 • Yanmaz – linolyum döşeme kolayca yanmaz ve erimez, böylece sigara ve el sanatları tutkal tabancaları, kıvrık demirler ve benzeri eşya gibi diğer sıcak eşyalara daha toleranslıdır.
 • Renk Malzemeden Geçiyor – vinil zemin aksine, linolyum zemin içindeki renk malzemenin kalınlığı boyunca gider. Herhangi bir sıyrık veya ağır aşınma, üst aşınma ile aynı renkte olmaya devam ederek aşınma ve yıpranmanın görsel etkisini en aza indirir.
 • Onarılabilir – küçük kesikler ve oluklar, bir muşamba parçası kullanılarak tamir edilebilir, bir toza zımparalanır ve tutkalla karıştırılır ve mühürlenir. En iyi profesyonellere bırakılmış olmasına rağmen daha büyük hasarlar eklenebilir.
 • Çoğunlukla Yeşil Bir Ürün Seçimi – bundan daha önce bahsedilmiştir ancak linolyum zeminler yumuşak bir çevresel etkiye sahiptir ve çoğunlukla yeşil bir bina seçimidir. Bununla birlikte, somutlaştırılmış enerji maliyetlerini (ulaşım gibi) içeren konular da endişe verici olabilir
 • İçeriği nedeniyle, antistatik, antialerjik ve antibakteriyel zemin kaplamalarını temsil eder, bu da solunum problemleri olan kişilerin ve alerjisi olan kişilerin zaman harcadığı odalar ve anaokulları, okullar, sağlık gibi yoğun bakım gerektiren odalar için idealdir.
 • Rahattır, rahatlatır ve eklem basıncını emer ve bu nedenle insanların ofis, doktor ameliyatları, mutfak gibi daha uzun süreler beklemesi beklenen odalar için uygundur
 • Mükemmel bir akustik ve termal izolatördür; linolyumun yumuşaklığı ve yalıtım özellikleri nedeniyle, tüm sesler odanın içinde kalır ve dışarıdan gelen sesler odaya girmez. Bu şekilde, mekan’ın tüm kullanıcıları için rahatlık sağlanır
 • Linolyum Zemin Kaplamaları;2,00 mm-4,00 mm arası kalınlıklarda üretilen rulo zemin kaplamadır.

Spor Salonu Kaplama Nedir?

Zemin kaplama faaliyetleri hemen her alanda yapılmaktadır Kapalı alan, dış mekan kaplama işlerinin arasında spor salonu kaplama da bulunmaktadır. Zemin kaplama alanında kullanılan malzemeler kalitesi ve çeşitliliğine göre değişmektedir.

Zemin kaplamada tercih edilen malzemeler sıcaklık, nem, basınç, ilaç ve zemin kullanım amaçlarına göre değişmektedir. Bu bakımdan spor salonu zemin kaplama işlerinde parke, laminat, kauçuk, linolyum-muşamba, PVC gibi malzemeler tercih edilebilmektedir. Günümüzde birçok spor faaliyetleri alanları zemin kaplama hizmetlerinden sıklıkla yararlanmaktadır.

Spor Salonu Zemin Kaplama Maliyeti Nedir?

Spor salonları sürekli kullanıma açık olan mekanlardır. Bu nedenle kullanılan kaplama malzemelerinin elastikli, ayak sesini emen, sıcağa ve soğuğa dayanıklı, kolay temizlenebilen, sağlıklı, dayanıklı olması gerekir. Bu özelliklere sahip olarak bir spor salonu zemin kaplama işi maliyetli olabilir.

Maliyet oluşturulan kullanılan ana malzeme ve yan ürünlerin yanı sıra alanın kapalı veya açık olması, metrekaresinin miktarı, kolay döşenebilir bir alan olması da maliyete etki eder. Bu bakımdan kaplama işi yapan firmalara müracaat ederek fiyat almak uygun olacaktır. Kullanılan malzeme kalitesi, malzeme çeşitliliği, alternatif ürünler, kısa vadeli çözümler de maliyeti düşürmek adına uygun olabilir.

Spor Zemin Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zemin kaplamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar özellikle bir yerin kullanım amacına göre değişmektedir. Spor salonu kaplama elbette önemli avantajları beraberinde getirmektedir. Spor faaliyetlerinde önemli olan dayanıklılık, elastikli yapı, sağlıklı olma şartlarıdır.

Bir zemin kaplama malzemesinin dayanıklı olması, leke tutmaz olması, anti alerjik özelliklere sahip olması, ayak sesi emiciliği, sıcağa dayanıklı olması, aşınma eşiğinin yüksek olması en önemli avantajları arasında yer almaktadır. Bu nedenle spor salonu kaplama işlerinde en çok bu özelliklere sahip malzemeler tercih edilmektedir.

Yüksek kaliteli Spor Pvc Zemin Kaplama ve dayanıklı malzeme

 • çok esnek kilitleme sistemi
 • ses, ısı ve titreşim yalıtımı
 • uzun süreli dayanıklılık ve stabilite – 12 yıla kadar garanti
 • kimyasallara karşı esneklik
 • yüksek stabilite ve aşınma direnci
 • boyut kararlılığı
 • Fitalat içermez
 • UV stabilize
 • aleve dayanıklı acc. UL94

Kendi alanını belirt

 • geniş desen ve renk seçimi
 • birleştirilebilir tasarımlar
 • koridorlar, işaretler, yollar oluşturun

Kendinizden tasarruf edin

 • yapıştırma yok – zamandan ve maliyetten% 10’a kadar tasarruf edersiniz
 • asgari yüzeyin onarılması için minimum ihtiyaç -% 20’ye kadar zaman tasarrufu
 • Tüm zemini yenilemenize gerek yok, sadece seçili parçalar
 • zemin hemen kullanılabilir – iş kaybı olmaz
 • bölünmüş alanlar için ekonomik açıdan faydalı

Ekolojik

 • ağır metal yok
 • çevre dostu ürün
 • % 100 geri dönüştürülebilir
 • balmumu yok, cila yok

Zemin Kaplama Nedir?

Kaplama işi deyince akla, bir yerin belli ölçülerde kaplanması, sarılması, kapanması gibi olaylar gelmektedir. Bu durum zeminler için de geçerlidir. Zemin kaplama deyince taban olarak kullanılan herhangi bir yerin kaplaması değerlendirilebilir.

Özellikle dayanıklılık konusunda tercih edilen ve sentetik ürünlerin kullanılmasıyla elverişli bir kullanım alanı oluşturan zemin kaplama işleri sıklıkla tercih edilmektedir. Bu iş için özel makineler, kalıplar, ilcalar ve malzemeler de kullanılmaktadır. Bu malzemelerin kullanım amaçları kaplama amaçlarına göre de değişmektedir.

Zemin Kaplama Nerelerde Kullanılır?

Kaplama işleri hemen her alanda gerçekleştirilmektedir. Zemin kaplama işleri de daha çok spor salonları, konferans salonları, çok amaçlı salonlar, okullar, hastaneler, üniversiteler gibi yerlerde tercih edilmektedir.

Bu alanda özellikle PVC, epoksi, laminat, parke, muşamba-linolyum, kauçuk, taş, halı gibi malzemeler uzmanların yardımıyla profesyonel bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. Özellikle Spor salonları, hastane ve okul gibi çok kullanılan yerlerde dayanıklılık, kolay temizleme elverişli durumlar sağladığı için zemin kaplama tercih edilmektedir.

Zemin Kaplama Ne İşe Yarar?

Kaplama faaliyetleri arasında zemin kaplama kullanım şartları ve amaçları bakımından elverişli durumlar oluşturduğu için tercih edilmektedir. İnsanlar tarafından sıklıkla kullanılan zeminler, çok fazla aşınmaya maruz kaldığı için kolay eskimektedir.

Bu sorunların önüne geçebilmek adına dayanıklı, kullanışlı ve maliyeti oldukça düşük, sağlıklı, kolay temizlenebilen, anti alerjik, ses kirliliğini önleyen avantajlara sahip zemin kaplama malzemelerinin kullanılması işleri daha da kolaylaştırmaktadır.

Zemin Kaplama Maliyetleri Nasıldır?

Kaplama işlerinde kullanılan ana malzeme ve yan ürünler belli bir maliyet oluşturmaktadır. Bu maliyet zemin kaplama yapılacak alanın genişliği, kullanım şartları ve kullanım amacına göre de değişebilmektedir. Sıklıkla kullanılan kaplama malzemelerinden uygun olanın uzmanlar tarafından sunulması müşterilerin de tercih etmesini kolaylaştırır.