İLETKEN ESD ZEMİN KAPLAMA ÜRÜNLERİ 

Teknik Özellikleri;

ESD Döşeme sistemi Arzu edilen kontrollü bir topraklama noktasına boşaltmak için elektrik statik yük (bir kişinin bir polimer zeminde hareket etmesinden bir insanda BVG veya Vücut Gerilim Üretimi birikimi olarak bilinir) olarak bilinen bir boru görevi görür. Elektrik akımının ve tahliyenin bu yönlendirilmiş ve kasıtlı akışı, imalat sırasında hassas elektronik bileşenlere zarar verebilecek yanlışlıkla elektrostatik boşalma potansiyelini büyük ölçüde azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 

eds-iletken-pvc zemin

Kullanım alanları,avantajları;

Homojen Kullanıma Uygun Elektrik odaları, Ameliyathaneler, x-ray odalarında, elektronik endüstrisi, laboratuarlar, patlayıcı risk alanları, bilgisayar odaları, vb alanlarda kullanım için geliştirilmiştir.

1. Tam eşleşme ve tüm ESD ve temiz oda standartlarını aşma 
2. Teknoloji, ürünün kullanım ömrü boyunca optimum performansı garanti eden kalıcı bir iletken ürün sağlar 
3. En yüksek hijyenik özellikler, yüksek yoğunluklu ve gözeneksiz 
4. Eşsiz boyutsal stabilite ve iletkenlik
5. Düşük akışkanlaştırıcı içeriğinin avantajları, aşırı düşük emisyona neden olur 
6. Tam onarılabilirlik ve leke çıkarma 
7. Ağır yüke dayanım

Tarkett’in sürdürülebilir çözümler seçiminin bir parçasıdır.

İletken pvc zemin kaplama 2 – Sanat zemin

EDS (İletken) Antistatik Zemin Hakkında

Antistatik Zemin, statik elektrik birikmesini azaltır, kaldırır veya engeller. Ayakları hareket ettirmek ve nesnelerle temas etmek triboelektrik yükler oluşturur. Statik duyarlı alanlar hafif iletken ancak açık olmayan topraklanmış bir döşeme yüzeyi gerektirir. ANSI 1 milyondan az (10 iletken kaplama direncini tanımlar 6 ) Ohm. İletken döşeme sistemleri , bir ESD üretim ortamı için en düşük şarj üretimini ve en hızlı şarj dağıtımını sağlar. Döşeme, zemine duvar prizi gibi topraklanmış bir bağlantıya bağlanan bakır bir şerit aracılığıyla topraklanır.Bu uygulama antistatik zemin kaplamadır.

Bir ESD kontrol zemin kaplaması, matrisi içinde kaplamanın elektriksel olarak aktif olmasını sağlayacak şekilde elektrik akımı sağlayacak şekilde iletken bir parçacık içerir. Bir tel gibi, elektrik yükünü bir noktadan diğerine taşıyabilir. Bu, bilinen izolatörler ve elektrik akımı taşıyamayan ahşap, plastik veya camdan farklıdır. Çoğu boya veya polimer kaplama bu özelliğe sahip değildir . Bir ESD Koruma Alanında (EPA), bu tür zeminler BVG’yi en aza indirgeme ve uygun topraklı deşarjı kontrol etme görevini yerine getirmek için ayakkabılar, giysiler ve topraklama kayışları gibi diğer ESD koruma cihazlarıyla birlikte çalışır.

ESD döşeme, Temiz Odalar ve İlaç, Ameliyathaneler, Endüstri veya Veri Merkezi, Colorex doğru özelliklere sahip doğru kattır; bu amaçlar için yapılan especialliy. Sunduğumuz: 

1. Tam eşleşme ve tüm ESD ve temiz oda standartlarını aşma 
2. Teknoloji, ürünün kullanım ömrü boyunca optimum performansı garanti eden kalıcı bir iletken ürün sağlar 
3. En yüksek hijyenik özellikler, yüksek yoğunluklu ve gözeneksiz 
4. Eşsiz boyutsal stabilite
5. Düşük akışkanlaştırıcı içeriğinin avantajları, aşırı düşük emisyona neden olur 
6. Tam onarılabilirlik ve leke çıkarma 
7. Ağır yüke dayanım

Pvc zemin kaplamaları yapılacak alanlar ve kullanılacak malzemeler projeden projeye değişiklik göstermektedir. Sanat Yer Kaplamaları A.Ş profesyonel teknik personelleri tarafından zemin keşifi yapıldıktan sonra en uygun çözüm yöntemi sunularak fiyatlandırma yapılmaktadır.

PVC, polivinil klorür olarak petrol türevi şeklinde elde edilen ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan malzemedir. PVC deyince aklımıza kapı ve pencere sistemleri gelse de bu malzeme nitelik olarak kaplama alanlarında da kullanılmaktadır. Pvc zemin kaplama da kullanılmaktadır. Günümüzde PVC zemin Kaplama evlerde, iş yerlerinde, okullarda, spor salonlarında, konferans salonlarında, üniversitelerde, hastanelerde ve sair hizmet alanlarında da özellikle tercih edilmektedir. Birtakım avantajlara sahip olması ve maliyetinin ortalama bir değerde bulunması tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır. Herhangi bir zeminin sağlıklı olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla zemin kaplama işleri yapılmakta ve böylece amaca uygun bir zemin elde edilerek birtakım faaliyetler kolaylıkla zaman ve enerji kaybı yaşanmadan yapılabilmektedir.

Su geçirmez özelliği vardır. Kaplama üzerine dökülen sıvılar yüzeyinde kalır. Bu yüzden şişme, kabarma, bozulma gibi istenmeyen durumlar oluşmaz.
 • Paslanma, küflenme yapmaz.
 • Esnek bir malzemedir.
 • Yağ tutmaz.
 • Basınca karşı dayanımı yüksektir.
 • Uzun ömürlü bir malzemedir.
 • Gürültü, titreşim, yankı gibi istenmeyen sesleri absorbe eder.
 • Ekonomiktir. Yapım ve bakım maliyeti düşüktür.
 • Temizlenmesi ve bakımı kolaydır.
 • Alkali dayanımı yüksektir.
 • Hijyeniktir.
 • Çeşitli renk ve desenlerde üretilebilir. Estetik olduğu için mekanlara güzellik katar.
 • Isıya dayanımı iyidir.
 • Antistatik,Antibakteriyel ve akustik özelliğe sahiptirler.
 • Alkol bazlı el dezenfektanlarının zarar görmesine karşı dayanıklıdır.
 • İnsan sağlığına zararlı ağır metaller içermezler,
 • Kaymaz zemin olarak eğimli ve ıslak hacimlerde performans göstermektedir,
 • Üst yüzeyinde bulunan Pur  denilen koruma kürü sayesinde,yıllarca ilk günkü gibi görüntü ve renk pigmentini korur,
 • Rulo veya karo şeklinde üretilir. 
Tanım Çimento esaslı kendiliğinden yerleşen (self leveling) harç ile ortalama 2 mm kalınlıkta zemin tesviyesi yapılması ve üzerine 2mm kalınlıkda pvc esaslı karo yer döseme kaplaması yapılması (homojen – grup t – 04.443/a4a)
Uzun Tanım ÇİMENTO ESASLI KENDİLİĞİNDEN YERLEŞEN (SELF LEVELİNG) HARÇ İLE ORTALAMA 2 MM KALINLIKTA ZEMİN TESVİYESİ YAPILMASI VE ÜZERİNE 2MM KALINLIKDA PVC ESASLI KARO YER DÖSEME KAPLAMASI YAPILMASI (HOMOJEN – GRUP T – 04.443/A4A)