Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Zemin kaplama faaliyetleri birçok üretici ve tedarikçi firma tarafından yapılmaktadır. Zemin kaplama çeşitleri oldukça fazladır. Bunlar PVC, epoksi, kauçuk, tarlatan, halı olarak şekillenmektedir. Epoksi de bir ilaçlama tekniği ile yapılan kuruyunca plastik özellikleri gösterebilen ve sıva yoluyla uygulanan bir zemin kaplama çeşidi olarak bilinmektedir. Neden epoksi kaplama faaliyetleri hemen her alanda kullanılmaktadır.

Zemin uygulamaları için önce beton işlemi gerçekleştirilmekte ve bunun için zemin iyileştirme çalışmaları petrol türevleri ilaç ve yapıştırıcılarla yapılmaktadır. Epoksi sıvı olarak uygulanır ve zamanla kuruyarak donma özellikleri gösterir. Üzerine epoksi pulları son aşamada dökülür, kaymazlık ve dayanıklılık özellikleri kazandırılır. Neden epoksi zemin kaplama avantajları uygulama yöntemleri ve biraz zaman gerektiren uygulamaları ile öne çıkmaktadır. Birçok alanda kullanılırlar.

Zemin kaplama işleri günler sürebilir. Bu kullanılan kimyasal ürünlerle ilgilidir. Epoksi zeminlerde uygulama alanlarının öncesi ve sonrasında yapılması gereken işlemleri çok fazladır. Bunun için becerikli ustalardan yardım almak gerekir. Neden epoksi  kaplama faaliyetlerinde zemin iyileştirme çalışmaları çok önemlidir.

Özellikle zemin iyileştirme çalışmalarında beton çatlaklıklarının giderilmesi, betonun suyu yutmaması gerekir. Bunun için özel ilaçlar kullanılır. Kimyasal ürünlerin aşamalı bir şekilde uygulanması gerekir. Böylece bu hem biraz zaman alır hem de daha dayanıklı olmaktadır. Neden epoksi  kaplama alanlarında sıralı ev aşamalı uygulamalar ürünün sağlıklı kullanılması için gereklidir. Bu biraz da el maharetine bağlıdır.

Gelişen teknik imkanlar sayesinde zemin uygulamalarının kısa sürede gerçekleşmesi bakımından hemen kuruyan, çeken, donan, yapışan kimyasal ürünler de üretilmeye başlanmış ve uygulama alanlarında kullanılmaya devam etmektedir. Neden epoksi zemin kaplama uygulama alanlarında da bu ürünler yardımcı yan ürünler olarak tercih edilmekte ve işleri kolaylaştırmaktadır.

epoksi zemin kaplama nedir

Epoksi Zemin Kaplama Kullanım Alanları Nerelerdir?

Zemin uygulama alanları oldukça çeşitlidir. Sıklıkla kullanılan uygulama ürünleri arasında epoksi de gelmektedir. Neden epoksi kaplama ürünleri genel olarak hastanelerde, okullarda, spor salonlarında, kütüphanelerde, üniversite binalarında tercih edilmektedir. Epoksi ürün kalitesi ve standardı bakımından oldukça kullanışlıdır. Dayanıklı ve esnek olması, sağlıklı ve anti alerjik olması da kullanım tercihleri arasında önde gelmektedir.

Kullanım alanları bakımından oldukça geniş bir alana hitap eden neden epoksi  kaplama tedarik, üretim konusunda da çok uygun şartlarda elde edilmektedir. Ülkemizin hemen her yerine bu hizmetin gitmesi mümkündür. Geniş alanlarda ya da daha dar yerlerde uygulama bakımından kolaylığı tercih edilmesini kolaylaştırmaktadır. Okulların spor salonlarında, hastane koridorlarında, restoranlarda, yemekhanelerde, mutfaklarda, fabrikalarda kullanılması günlük hayatı da kolaylaştırmaktadır.

Zemin kaplama faaliyetleri bir ihtiyaç haline gelmiştir. Güvenli ve sağlıklı özelliklere sahip olması konutlarda kullanımını da beraberinde getirmektedir. Güvenli olması yoğun kullanılan yerlerde kaza yaşanmasının önüne geçmek içindir. Sağlıklı olması da bulaşıcı hastalıkların önüne geçmek ve kolay temizlemek için gereklidir. Bu nedenle neden epoksi zemin kaplama tercih edilen zemin uygulamaları arasında yer almaktadır.

Temiz olması, kolay kuruması, pratik kullanımı, yan ürünlerinin ucuz olması ve kolay uygulanabilir olması yoluyla hızlı teslim edilmesi ve işin sağlıklı bir şekilde sonuç vermesi neden epoksi zemin kaplama uygulama ve kullanım alanlarını oldukça genişletmektedir. Özellikle şehir hastanelerinde ve geniş kampüs alanlarının binalarında tercih edilmesi nüfus yoğunluğuna sahip yerlerde aşınma, eskime, yıpranma sorunlarının önüne geçmek içindir.

Uzun ömürlü olması daha çok tercih edilmesini sağlar. Böylece sık sık zemin uygulama faaliyeti, tamiri ve tadili yapılmamış olur. Neden epoksi  kaplama avantajları bütçe için çok önemlidir. Yöneticiler sanayi alanlarında ya da yüksek kapasiteli binalarda bu zemin faaliyetlerini uygulama alanlarını belirleyerek seçip güvenli bir ortam oluşturmaktadır.

epoksi zemin kaplama otopark

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zemin uygulama faaliyetlerinin uygulama zamanları çok dikkat ve hassasiyet gerektirmektedir. Bunun için işçilik çok önemlidir. Kullanılan malzeme kalitesi ve standardının yanında işçiliğin de iyi bir şekilde yapılması neden epoksi yer kaplama uygulamalarında da çok önemlidir. Çünkü epoksi zemin kaplamada önemli olan sıva işlerinin iyi yapılması ve bundan önce zeminde iyileştirilme çalışmalarının sürdürülmesidir. Beton çatlağı olan yerlerde, nemli yerlerde epoksi işe yaramaz hale gelebilir.

Zemin uygulamalarından biri olan neden epoksi kaplama ilk önce zemin iyileştirme faaliyetlerine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun için uygulama yapılacak zemine kimyasal ilaçlar sürülmektedir. Bu aşamalı ve sıralı olarak yapılmaktadır. İlaçların tesirli olması biraz zaman gerekir. Zemin uygulama faaliyetleri bu nedenle biraz zaman alabilir. Daha sonra epoksi ürünler zemine uygulanır. Isı, sıcaklık, nem, basınç gibi fiziki etkenleri hesap edilmesiyle sağlıklı bir şekilde sıvanır.

Bunlarla beraber son aşamalarda belli bir süreyle bekledikten ve malzemenin durumu kendine geldikten sonra neden epoksi yer kaplama için epoksi reçine kumlamalı olarak kullanılır. Bu kumlamalı epoksi reçine zeminin hemen üzerinde epoksi üzerine yapışır. Yapıştıktan sonra dayanıklılık ve kaymazlık gibi özelliklerin kazanılmasında etkili olur. Böylece zemin kullanıma hazır hale gelir. Uygulamasının doğru, sıralı ve aşamalarına dikkat edilip zaman merkezli yapılması uzun ömürlü olmasını da sağlar.

Zemin uygulamalarında uzun ömürlü olması, verimli kullanımı ve sağlıklı bir şekilde anti alerjik olması çok önemlidir. Temizliğin kolay sağlanması bakımından da neden epoksi zemin kaplama standartlarının korunması gerekir. Bunun için kimyasal ilaç ve yapıştırıcı kullanırken kaliteli ürünlerin tercih edilmesinde yarar vardır. Böylece istenilen seviyede bir zemin kaplama çalışması yapılabilmektedir.

Zemin uygulaması neden epoksi zemin kaplama sorusunu da beraberinde getirmektedir. İşlemler biraz zahmetli olsa da uzun ömürlü olması önemli bir avantaj oluşturduğu için kaplama faaliyetlerinde özellikle insanların yoğun olarak kullandığı, temizliğin sürekli yapılmasının gerekli olduğu yerlerde epoksi zemin kaplama tercih edilmektedir. Malzemelerinin kolay taşınabilir ve uygulanabilir olması avantaj oluştururken zaman bakımından beklemek de dayanıklılık için gereklidir.Son kat olarak epoksi boyama yapılarak sonlandırılır.

epoksi zemin kaplama uygulaması

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatları Nasıldır?

Zemin kaplama fiyatları kullanılan ana malzeme ve yan ürünler gibi etkenlerle değişiklik göstermektedir. Çoğu petrol türevleri olan zemin kaplama ürünlerinin ithal ürün olması, montaj ve uygulamalarının işçilik gerektirmesi ve yan ürünlerinin ayrıca masraf olması fiyat aralığını genişletmektedir. Neden epoksi zemin kaplama fiyatları kullanılan malzeme içeriğine göre farklılık göstermektedir.

Zemin kaplama ürünleri ve uygulamaları arasında aşamalı ve sıralı olarak uygulanması ve zaman gerektirerek işçiliğin öne çıkan bir unsur olması nedeniyle neden epoksi zemin kaplama faaliyetleri biraz daha maliyetli olsa da avantajları bakımından fiyatlarına nazaran oldukça elverişlidir. Keşif raporlarından sonra gerekli masraf uygulama kalemlerinin belirlenmesiyle şekillenmektedir.

Zemin uygulama alanlarında ayrıca farklı işler de çıkabilmektedir. Bu nedenle zemin iyileştirme ve zemini kullanılabilir bir hale getirmek önemlidir. O zaman da maliyet fiyatları yukarı çekmektedir. Bunun için keşif yapmak önemlidir. Neden epoksi zemin kaplama faaliyetlerinde zemin raporlarının çıkarılması iş güvenliği için de gereklidir.

Tedarikçi firmalardan keşif raporu istemek ve teklif almak gerekir. Neden epoksi zemin kaplama alanında bu gibi durumlara dikkat etmek fiyatların düşmesi için önemlidir. Bununla beraber uygun zemin için uygun kaplama faaliyetleri farklı fiyat skalası ortaya koyduğundan tedarikçiler tercih imkanı da sunmaktadır.

Bir yanıt yazın