Linolyum Zemin

İlk önce linolyumun ne olmadığını söyleyerek başlayalım – vinil döşeme değil. Bazen vinil ve linolyum eş anlamlı olarak kullanılır, ancak ikisi çok farklı ürünlerdir.

Doğal Bir Ürün

Linolyum döşeme doğal ürünlerden yapılır ve bunların çoğu da yenilenebilir. Keten bitkisinin tohumlarından, öğütülmüş mantar veya odun, çam reçine, ezilmiş kireçtaşı ve mineral pigmentlerinden (renk için) elde edilen keten tohumu yağından yapılır. Bu bileşenler genellikle bir jüt destek malzemesi ile çiftleştirilir.

Malzemelerin çoğu yenilenebilir olduğundan linolyum, yeryüzü kaynaklarını diğer döşeme malzemelerine göre daha az çeken çevre dostu bir üründür. Bu doğal bileşenler ayrıca yaşam döngüsünün arka ucunda biyobozunur ve / veya geri dönüştürülebilir bir ürün oluşturur.

Keten tohumu yağı özelliklerinden biri, zaman aralığı boyunca sürekli olarak oksitlenmesidir. Bunun bir linolyum zemin üzerinde yaptığı şey, malzemeyi zaman geçtikçe daha dayanıklı kılar, vinilden daha dayanıklı ve uzun ömürlü bir zemin oluşturur. Uygun bir şekilde bakıldığında, linolyum vinil döşeme dışına taşabilir ve on yıllarca sürebilir.

Forbo Linolyum Zemin Kaplama – Sanat Zemin

Çoğunlukla Faydalı Özellikler

Linolyum çok sayıda faydalı özelliğe sahiptir:

 • Esneklik – linolyum esnek bir döşeme malzemesidir, yani bir yastık ya da “vermek” anlamına gelir. Bu, özellikle mutfak gibi çok fazla durduğunuz yerlerde, daha konforlu bir zemin sağlar.
 • Dayanıklı – Linolyum döşemenin özellikleri, dayanıklı bir malzeme olmasına rağmen onu dayanıklı bir döşemeye dönüştürür. İyi bakımlı bir muşamba zemin, bir ya da iki vinil zemini aşarak uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.
 • Anti-Bakteriyel – keten tohumu yağının sürekli oksidasyonu bakterilerin çoğalmasını zorlaştırır. Bu, mutfak ve banyo gibi bakterilere daha yatkın yerler için iyi bir seçimdir.
 • Anti-Statik – linolyumun anti-statik özellikleri, zeminde yürüdükten sonra ışık anahtarına çarpmanıza engel olur. Bu kullanışlı özellik, tozun yüzeye statik bir yükten “manyetik olarak” bağlanmaması nedeniyle linolyumun temizlenmesini de kolaylaştırır (sadece televizyon ekranınızın tozu nasıl çektiğini hatırlayın).
 • Yanmaz – linolyum döşeme kolayca yanmaz ve erimez, böylece sigara ve el sanatları tutkal tabancaları, kıvrık demirler ve benzeri eşya gibi diğer sıcak eşyalara daha dayanıklıdır.
 • Renk Malzemeden Geçiyor – vinil zemin aksine, linolyum zemin içindeki renk malzemenin kalınlığı boyunca gider. Herhangi bir sıyrık veya ağır yıpranma, üst yıpranma ile aynı renkte olmaya devam ederek aşınma ve yıpranmanın görsel etkisini en aza indirir.
 • Onarılabilir – küçük kesikler ve oluklar, bir muşamba parçası kullanılarak tamir edilebilir, bir toza zımparalanır ve tutkalla karıştırılır ve mühürlenir. En iyi profesyonellere bırakılmış olmasına rağmen daha büyük hasarlar eklenebilir.
 • Çoğunlukla Yeşil Bir Ürün Seçimi – bundan daha önce bahsedilmiştir ancak linolyum zeminler yumuşak bir çevresel etkiye sahiptir ve çoğunlukla yeşil bir bina seçimidir. Bununla birlikte, somutlaştırılmış enerji maliyetlerini (ulaşım gibi) içeren konular da endişe verici olabilir (aşağıdaki Dezavantajlar bölümüne bakın).

Dezavantajları

Linolyum çok iyi noktalara sahiptir, ancak birkaç dezavantajı vardır. Şu maddeleri göz önünde bulundurun:

 • Geçici Koku – Yeni linolyum, keten tohumu yağı içeriğinden dolayı belirgin bir kokuya sahiptir. Koku zamanla dağılır.
 • İyi Bir Subfloor Gerektirir – linolyum levha ve yapıştırılmış fayanslar, iyi bir pürüzsüz subfloor gerektirir, aksi takdirde herhangi bir kusur veya kusur, linolyum yüzeyine “aktarılır”. Linolyum yüzer döşeme döşemeleri kullanıldığında bu kadar kritik değildir.
 • Profesyonel Kurulum Tavsiye Edilir – profesyonel montajcılar mümkün olan en iyi montajı elde etmek için dikişleri küçültmek ve mühürlemek dahil, malzemeyle nasıl çalışılacağını anlar. Linolyum tabakanın yapıştırılması gerekir ve tutkalla temas halinde genişler ve büzülür. Hem malzeme hem de araçlarla nasıl çalışılacağını anlamak, kendin yapabileceğin ortalama bir insanın eksik olabileceği bir şeydir.
 • Sızdırmaz İhtiyaçlar – linolyum gözeneklidir ve durgun su ve lekelerin uzun süreli hasar görmesini önlemek için kapatılmalı ve periyodik olarak tekrar kapatılmalıdır. Bununla birlikte, bugünün linolyum ürünlerinin çoğu fabrikada uygulanan bir sızdırmazlık maddesi ile birlikte gelir, bu nedenle seçtiğiniz ürüne bağlı olarak bu gerekli olmayabilir.
 • “Bloom” Etkisi – linolyum ışık yokluğunda sarı (“bloom” etkisi) olur ancak geçicidir. Bu, bir süre sonra paspasları yerinden oynatırsanız, renk farklılıklarını görebileceğinizden kaynaklanan bir farkındalık sorunudur. Ayrıca, renk örneklerini seçerken, son kararınızı vermeden önce ışığa alıştıklarından emin olun, böylece linolyumun gerçek rengine bakarsınız, “çiçeklenme” etkisi nedeniyle sararmış renk tonu. Karanlık bir kutudan çıkartılan fayanslar, düzeltilinceye kadar gerçek rengi tam olarak göstermeyebilir.
 • Yapılandırılmış Enerji – yapılandırılmış enerji, bir ürünün üretilmesi ve piyasaya sunulması veya sonuçta nerede kullanılacağı için gereken kaynakları içerir. Avrupa’da muşamba döşeme yapılır. Bazıları, materyali Avrupa dışından ve Kuzey Amerika’ya taşıma konusundaki enerjiyi, ‘yeşillik’ denklemine çarpan bir şey olarak görüyor. Linolyumun daha uzun yaşam döngüsü, düşük döngü sonu çevresel etkisi (yani biyolojik olarak çözünebilir / geri dönüştürülebilir) ile birleştiğinde, somutlaşan enerji kaygılarının bir kısmını azaltabilir.
 • Beton Üzerine Kurulum Şartlı mı – duruma bağlı olarak, beton alt zeminin üzerine linolyum zemin döşenmesi önerilmez. Bunun nedeni beton tarafından yayılabilecek nem ile ilgilidir. Bazı üreticiler nem seviyelerinin bir nem testi ile ölçülen belirli bir eşiğin altında olmasını gerektirir. Üreticinin önerilerini ve bu durumlarda garanti koşullarını anlamak önemlidir.

Linolyum Formları

Tabaka ve fayans formları, alt zemine yapıştırılmıştır. Yüzer fayanslar, “yüzer” zemin olarak adlandırılanları (çivilenmemiş, yapıştırılmamış veya alt zemine tutturulmamış olan anlamına gelir) oluşturmak için, birbirine döşenen döşemelerdeki laminat parkeye benzer. Bu karolar genellikle birkaç boyutta gelir ve kare veya tahta şeklinde olabilir.

Yüzen bir zeminin yararı, kendinizi yapıştırılmış sac veya fayanstan daha kolay döşemeniz ve döşemeyi bitirdikten hemen sonra zeminde yürüyebilmenizdir. Bununla birlikte, laminat parke gibi, alt zemine yapıştırılmış olan muşamba ile karşılaştırıldığında üzerinde yürürken “içi boş” bir ses olabilir.

Levha muşamba ve ve yüzmeyen karolar uygun montaj için bir yapışkan gerektirir. Bazı ürünlerin evinizin ortamını nasıl etkilediğiyle ilgileniyorsanız, muşambayı yapıştırmak için düşük bir VOC yapıştırıcısı seçin. VOC’ler veya uçucu organik bileşikler, havaya gazı atılan (yayılan) ve genellikle güçlü ve / veya sakıncalı kokularla ilişkili kimyasallardır.

Renkler ve Stiller

Linolyum zemin üzerindeki çeşitli baskı ve web makalelerine bakarsanız, zıt renkli kenarlıklara veya karmaşık tasarımlara sahip, zengin renkli zeminlerden bazı resimler göreceksiniz. Akılda tutmanız gereken şey, bugün üretilen linolyum ürününün hemen hemen tümünün katı renklerde üretilmesidir – çok çeşitli baskılarda değil.

Mevcut renk yelpazesi üreticiye göre değişir, ancak ağırlıklı olarak katı veya mermer bir desende sunulurlar. Peki ya resimlerde gördüğünüz karmaşık ve kenarlıklı tasarımlar? Bu desenler, yaprak muşamba içine yerleştirilmiş kontrast renkler kullanılarak veya farklı renkli muşamba karolar kullanılarak elde edilir. Her çeşit desen ve tasarımla ‘önceden basılmış’ olan vinil döşeme gibi değil. Kontrast kenarlıklı veya başka bir tasarıma sahip muşamba bir zemin arzusu, kesme ve dikiş içerdiğinden profesyonel montajı düşünmek için başka bir nedendir.

Forbo

 • Forbo Flooring, Marmoleum ® markası altında dünyanın en büyük linolyum zemin ürünleri üreticisidir .
 • Forbo, linolyum üreticileri arasında en geniş renk yelpazesine sahiptir.
 • Linolyum, Linolum yüzeyinin korunmasına ve korunmasına yardımcı olan Forbo’nun Topshield  koruyucu katmanını içerir.
 • Ürünler, karo ve fayans (yapıştırıcı) ve kayan fayans formunda (Marmoleum ® Click) mevcuttur
 • Kolay Loc yüzer muşamba döşemeleri yalnızca Kanada’da The Home Depot’ta mevcuttur.

 

Tarkett

 • Veneto fx linolyumunu tarkett markası altında üretir.
 • Linolyum, koruma için zeminin yüzeyine bağlanan NATURCote  kaplamaları ile kaplanmıştır .
 • Ürün yapışkanlı tabakalar halinde gelir.

Bir yanıt yazın