PVC ZEMİN KAPLAMA İŞLERİ UYGULAMASI

PVC zemin kaplaması altyapısında kullanılacak Self Levelling Tesviye şapı Sentetik madde katkılı çimento esaslı, kendinden yayılma özelliğine sahip, tekerlekli sandalye yüküne dayanıklı, basma mukavemetine sahip, çatlaksız ve çekmesiz kürlenen, hafif elastik yapıda, kolay kırılmayan özellikte olacaktır. Yüzeyinde yapıştırıcı kullanımına uygun, belirli bir emiciliğe sahip, çevreye, kullanıcıya ve suya herhangi bir toksik etki bırakmayan çabuk kuruyan, kuruduğunda sert ve sağlam bir yapıya kavuşan nitelikte olacaktır. 1 m²’de 1 mm kalınlık için ortalama sarfiyatı 1,5 kg/m² olan ve tek seferde 5 mm kalınlığa kadar uygulanabilen özellikte olacaktır. Uygulama Çimento esaslı tesviye şapı ve tamir harçlarının uygulanmasından önce yüzeye şapın daha iyi yapışmasını sağlamak amacıyla astar uygulanacaktır. Ortalama 0,100 – 0,150 kg/m² verimle, zemine dökülmeden, göllenme oluşmasına izin vermeden, alt zeminde bulunan gözenekleri kapatarak tesviye şapı içerisinde hava kabarcıklarının oluşmasını engelleyecek şekilde ince gözenekli bir rulo ile astar uygulanacaktır. Kullanılacak astar sentetik reçine dispersiyonu olacaktır. Beyaz renkte, sıvı ve doğrudan kullanılabilir olacaktır. Solvent içermeyecektir. Çok iyi yapışma özelliğine sahip olacaktır. Tozlanmayı engellemeli ve çabuk kurumalıdır. Mahaller içerisinde emici olmayan yüzeylerde ise neopren esaslı prımer kullanılacaktır. Tesviye şapı uygulanacak yüzeyler sağlam, tamamen kuru, temiz, yapışmayı önleyici malzemelerden arındırılmış ve astar uygulanmış olacaktır. Kendiliğinden yayılan, çimento esaslı tesviye şapı (self levelling) zemindeki tesviye hatalarını yok etmek için minimum 3 mm kalınlıkta (ortalama 4,5 kg/m²) olacak şekilde uygulanacaktır. Şap uygulamasının her katmanında primer astar tekrar uygulanacaktır. Uygulama malzemenin kendiliğinden yayılmasını sağlayacak kadar kalın olacak, gaz çıkışını kolaylaştırmak amacıyla kirpi rulo ile tarama yapılacaktır. Uygulama tamamlandıktan sonra en az 36 saat kurumaya bırakılacaktır. Uygulanan tesviye şapı kuruduktan sonra çatlama meydana gelmeyecek, üzerinden süpürüldüğünde tozuma yapmayacaktır.

Çimento esaslı tesviye şapı tam olarak kuruduktan sonra homojen PVC zemin kaplaması malzemesi döşeme işlemine geçilecektir. Öncelikle belirlenen döşeme planına göre zemin aplikasyonu yapılacak, malzemeler uygun ölçülerde kesilerek yere serilecek ve ortalama 0,350 – 0,400 kg/m² sarfiyatla akrilik esaslı özel PVC yapıştırıcısı ile zemine yapıştırılacaktır. Yapıştırıcının uygulama süresi dikkate alınarak kurumasına izin vermeyecek kadar yeterli alana yapıştırıcı sürülecektir. Kaplanacak malzeme yüzeye serilip iyice sıvanarak hava kabarcıklarının giderilmesi sağlanacak, yapıştırıcı tamamen kaplamaya tutunacaktır. Birleşme yerlerine malzemenin kesit kalınlığının 2/3’ü kadar derinlikte makine ile derz açılacak, malzeme ile aynı marka ve renginde orijinal kaynak kordonu kullanılarak, özel kaynak makinesi ile sıcak kaynak yöntemiyle birleştirilecektir. Kaynak işlemi sonrasında kaynak kordonunun fazlalığı özel sıyırma bıçağı ile kaplama yüzeyine zarar vermeyecek şekilde

tıraşlanacak ve el ile kontrol edildiğinde herhangi bir çıkıntı veya çukurlaşma oluşturmayacaktır. Kaplamanın ek kısımları tek yönde olacaktır. Boydan ek kabul edilmeyecektir. Fazla parça kullanılmayacaktır. Malzemenin herhangi bir yerinde ton farklılığı olmayacaktır. Bu yüzden kullanılan malzemelerin tek partide üretilmiş olması gereklidir. Malzeme tasarrufu sağlamak için gönye kesim işleminden kaçınılmayacaktır. PVC ,TSE ve gerekli standartlara uygun olmalıdır.

İDARE’nin seçeceği homojen , renk ve desendeki PVC kaplama malzemesinin temini, teknik şartnamesine uygun olarak yapıştırıcısı ile döşenmesi, gerektiği yerde fitil, derz bandı gibi malzemelerin kullanılması, yapıştırma işlemi bittikten sonra el silindiri ile üzerinden geçilmesi, kaplanan yüzeyin temizlenmesi için gerekli her türlü malzemenin zayiatı ile temini, işyerine nakli, işçilik, alet edevat giderleri, işyerinde yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma, yüklenici kârı ve genel giderler dâhil, 1 m² fiyatıdır.

Ölçü : Kaplanan yüzey yerinde ölçülür. Bini payları, kat payları, fire hesaplanmaz birim fiyata dahildir..

İşveren tarafından renk model ve markası seçilecek olan pvc süpürgelik (6 cm yüksekliğinde) malzemesinin temini, ve İşyerine nakledilmesi, üreticinin şartnamesine uygun olarak kotunda, gönye ve şakülünde yerine montajı yapılacaktır.

Süpügelik duvardan ve zeminden açık olmayacak, montaj yapılan yüzey bozuklukları, şakül ve gönye problemleri çözülmeden süpürgelik monte edilmeyecektir

Köşe dönüş, birleşim ve bitiş elemanları birim fiyatlara dahildir.

self levelling şap uygulaması
pvc zemin kaplama uygulaması

Bir yanıt yazın